Képzések

 

Szakképesítések

Demencia gondozó

Tervezett képzési idő:

720 óra
(Előzetes tudás felmérése és beszámítása befolyásolja)

Tervezett képzési időtartam:

7 hónap
(Előzetes tudás felmérése és beszámítása befolyásolja)

Tervezett képzési helyszín:

Hajdúböszörmény, Debrecen, valamint igény szerint Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei helyszínen

Részvételi díj:

Önköltséges formában a képzés díja 180 000 Ft/fő*

* részletfizetési lehetőség, a képzés ideje alatt havi ütemezésben

A fenti összeg csupán tájékoztató jellegű, a felmerülő változó képzési igények miatt a végleges részvételi díj ettől eltérhet. Kérjük, hogy a pontos részvételi feltételek miatt minden esetben keresse fel ügyfélszolgálatunkat!

A képzésbe való bekapcsolódás feltétele:

Iskolai végzettség: alapfokú iskolai végzettség,

Szakmai előképzettség: Szociális és egészségügyi területen szerzett alapképesítés:

  • A 12/2020. kormányrendelet szerint,
  • A 150/2012. (VII. 06.) Kormányrendelet szerint,
  • 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet a felsőoktatásban szerezhető képesítések jegyzékéről és új képesítések jegyzékbe történő felvételéről szóló Kormány rendelet.

Egészségügyi alkalmassági követelmény: nem szükséges

Szakmai gyakorlat területe és időtartama: idősellátással foglalkozó személyes gondoskodást nyújtó alap- vagy szakosított intézményben gondozó, ápoló, vezető gondozó, vezető ápoló, terápiás munkatárs (korábban: szociális és mentálhigiénés munkatárs) munkakörben eltöltött összefüggő 1 év szakmai gyakorlat. A gyakorlati időbe nem számít bele: a GYED, GYES időszaka, a harminc napnál hosszabb ideig tartó fizetés nélküli szabadság időtartama, továbbá minden olyan időszak, amikor munkabér kifizetésére nem ált fenn jogosultság.

Képzés formája:

Tantermi konktaktórás képzés

A képzés célja:

A Demencia gondozó képzés célja, hogy a társadalom elöregedésével kapcsolatos problémát szakmai segítséggel kezeljük.  A folyamat magában hordozza az időskorban gyakrabban előforduló megbetegedéseket, köztük a demencia emelkedő számát. A WHO adatai szerint ma Magyarországon 150 000 fő a betegséggel érintett személy él. A demenciával élők önellátó képessége fokozatosan és súlyosan hanyatlik, ami egy fokozott és szakszerű gondozást igényel. Jelentős létszámban veszik igénybe a szociális ellátó rendszer intézményeit. Az 1/2000 (I.07.) SzCsM rendelet 6. § (5a) bekezdés d) pontja előírja, hogy az intézményvezető demens személyeket gondozó bentlakást nyújtó intézmények esetén a gondozó, ápoló és terápiás munkakörök vonatkozásában munkakörönként legalább 1-1 fő, demencia gondozó szakirányú képesítéssel rendelkező foglalkoztatott jelenlétét köteles minden műszakban biztosítani. A társadalmi szükséglet és a jogszabályi előírás okán jelentősen megnövekedett a képzés iránti érdeklődés, ennek következtében releváns a képzés biztosítása.

A képzés célcsoportja:

Alapfukó iskolai végzettséggel rendelkezők a Kormány rendeletekben meghatározott szakmai végzettséggel illetve az előírt gyakorlattal a  tevékenység iránt érdeklődő felnőttek.

Legjellemzőbb munkaterület, tevékenység vagy munkakör leírása:

A demencia gondozó egy interprofesszionális (különböző szakmák képviselőinek együttműködése egy cél elérése érdekében) csapat tagja. A demenciával élő személyek komplex ellátása során együttműködik más szakmák képviselőivel. Felismeri a demencia betegség korai tüneteit, a behavioural and psychological symptoms of demencia, azaz a demencia magatartási és pszichológiai tüneteit (a továbbiakban BPSD tüneteket) és a megváltozott viselkedést. Segítséget nyújt a kognitív zavarok enyhítésében. A gondozás során alkalmazza a hatékony kommunikáció eszközeit, mint pl.: segítés, megértés, képességek erősítése, felnőttként kezelés, bátorítás, tiszteletadás. Felismeri a mindennapi tevékenység zavarait. Partneri együttműködést alakít ki a gondozott családjával. Kompetencia határokon belül hatékonyan beavatkozik a prehospitális veszélyhezetek során. Felismeri az abúzus jeleit és javaslatot tesz azok megelőzésére. Megérti és támogatja a demenciával élő személy spirituális igényét. Segítő tevékenysége során alkalmazza a személyközpontú gondozás módszereit. Csoportfoglalkozásokat szervez és bonyolít, a megismert gyakorlatok alkalmazásával. Javaslatokat tesz a demenciával élő személy otthoni és intézményi környezetének biztonságossá tételére. Betartja az elsajátított etikai normákat.

A képzés során megszerezhető kompetenciák:

A képzésben résztvevő a képzés elvégzését követően képes:

Megfogalmazza a demenciával élő személy támogatásának, a társszakmákkal, interprofesszionális munkacsoportban interprofesszionális (a továbbiakban: IP) megvalósuló együttműködésének lehetséges módjait, módszereit.

A team-en belül ellátja a demenciával élő személy közvetlen gondozásával összefüggő feladatokat, részt vesz a demenciával élő személy kísérésében, foglalkoztatásában, a demenciával élő személy családtagjainak támogatásában.

Megérti a betegség kialakulásának folyamatát. A rendelkezésére álló információk alapján egyéni gondozási tervet készít a demenciával élő gondozott számára.

Felismeri a betegség korai tüneteit. Alkalmazza az egyéni bánásmód és személyközpontú ellátás módjait.

Segítséget nyújt a demenciával élő személy részére a kognitív zavarok enyhítése szükséglet megjelenése esetén.

Osztályozza a fellépő tünetegyütteseket a demencia stádiumának azonosítására.

Felismeri a BPSD tüneteket és a megfelelő viselkedés alkalmazásával képes úgy reagálni, hogy azok egyensúlyban tarthatók legyenek.

Munkája során alkalmazza a hatékony, speciális (demenciával élő személlyel való) kommunikáció eszközeit, mintáit a gondozó-beteg, gondozó-hozzátartozó kapcsolatokban. Kapcsolatba hozza a beteg egyéb testi állapotainak jellemzőit a BPSD tünetekkel.

Felismeri a saját és a hozzátartozók egészségét veszélyeztető stressz faktorokat.

Felismeri az egyén mindennapi tevékenységében megjelenő zavarokat, és ehhez igazítja a gondozási, ápolási ellátás folyamatát.

Az orvosi diagnózis megállapítása után mellérendeli az ápolási diagnózisokat és azokat a gyakorlatban alkalmazza.

Együttműködő kapcsolatot alakít ki és tart fenn a gondozott családjával.

Segítséget nyújt a demenciával élő személy és családja számára a rendelkezésre álló szolgáltatások igénybevételéhez.

Szükség esetén folyamatosan és hatékonyan beavatkozik a prehospitális tünetek, veszélyhelyzetek megjelenésekor.

Felismeri az öregedéssel járó társadalmi és szociális kihívásokat.

Alkalmazza a demenciával élő személlyel való speciális kommunikációt.

Felismeri az abúzusra utaló jeleket.

Felelősségteljes, korrekt, agresszivitást kerülő, szakmaiságot előtérbe helyező, a kulturális másságot és eltérő értelmezési alapot elfogadó, a beteg érdekeit szem előtt tartó módon kommunikál.

Személyre szabottan kiválasztja azokat az eszközöket, amelyek a demenciával élő személy szükségleteinek kielégítésében optimálisak. Megérti és tisztázza a demenciával élő személy spirituális igényét.

Munkája során, testi-lelki egészségének megóvása érdekében alkalmazza kiégés megelőzésére szolgáló spirituális eszközöket.

Munkája során alkalmazza a személyközpontú gondozás összetevőit, mint a támogató és a gyengítő hozzáállás.

A gyakorlatban alkalmazza az „én-támogató” alapelveket és a „Legjobb Barát Modell” gondozási módszert.

Gondoskodik a demenciával élő személy foglalkozásokon való részvételéről, biztosítja az oda való eljuttatását.

Megszervezi, lebonyolítja a csoport-foglalkozásokat, az általa ismert, a demenciával élő személy foglalkoztatását biztosító, illetve lehetővé tevő gyakorlatok alkalmazásával.

Konstruktív javaslataival hozzájárul a demenciával élő személy otthonának, fizikai környezetének biztonságosabbá tételéhez.

Tájékoztatást ad a demens betegnek, illetve hozzátartozójának a jogvédelemmel kapcsolatban elérhető információkról.

Az IP team tagjaként szorosan együttműködik az elrendelő orvossal, észrevételeivel támogatja az ellátotti jogok érvényesülését.

Pszichésen támogatja a demenciával élő személyt az élet elengedése során.

A demenciával élő személyt az életelvesztés folyamatában kíséri.

Megfogalmazza és elemzi az esetekhez kötődő értékdilemmákat.

Reflektíven igyekszik megítélni a gondozott lelki egyensúlya változásait, a kritikus helyzetekben segítséget kér.

A gondozási tevékenységet segítő változást kezdeményez a demenciával élő személy és hozzátartozóik érdekei közvetítésével intézményi vagy helyi szinten.

Alapvető digitális kompetenciái és információkezelési képessége alapján táblázatokat használ, szövegeket szerkeszt, levelez. Konstruktívan és tudatosan használja az online kommunikációs eszközöket, csatornákat.

Szakmai dokumentációkat (jogszabályok, szabályzatok, munkaköri leírás, protokollok), értelmez és használ munkavégzése során.

Digitális kompetenciái birtokában az online térben is tájékozódik, rendszeresen képzi magát.

Kezeli az ápolási dokumentáció vezetéséhez, a szervezetben alkalmazott digitális programot.

Gondozási és foglalkoztatási tervet készít hagyományos és elektronikus formában is.

Képzés tananyagegységei, témakörei:

Demencia gondozás alapjai

Demencia gondozás adminisztrációs feladatai, dokumentálás hagyomámos és elektronikus formában.

A képzést lezáró értékelő rendszer:

Záróvizsga: A képzés végén írásbeli és projelóktfeladat amely tartalmazza a záródolgozat bemutatását illetve a szóbeli prezentációt.

A képzés elvégzését igazoló irat:

Tanúsítvány

SIMONINFO Multimédia és Oktatási Kft, mint képző intézmény a felnőttképzési adatszolgáltatási rendszerben minden esetben a képzés elvégzését követően a képzésben résztvevő részére tanúsítványt állít ki a 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 22.§-ának megfelelően.

Egyéb lényeges információ:

Az államilag elismert szakképzettséget vagy szakképesítést adó képzések esetében: A „végső” bizonyítványt csak akkreditált vizsgaközpontoknál lehet megszerezni, melyben természetesen minden segítséget megadunk a lehetőségeinkhez mérten.

A vizsgaközpontok jelentkezési felülete online jelentkezési lehetőséget biztosít a vizsgázók számára, ahol az általunk, képzőként kiadott tanúsítvány sorszámát és személyes adatait szükséges megadni.

A vizsga díjat elektronikusan, a megadott e-mail címre küldi ki a vizsgaközpont, attól függően, hogy magánszemélyként, vagy jogi személyként ( cég) fizetik ki a vizsgadíjat.

Jelentkezési lap  letöltése

 

 

Kérjük, hogy a Jelentkezési lapon bekért információkat minden esetben a személyi igazolvány és a lakcímkártyán található adatok alapján adja meg!

A kitöltött dokumentumot juttassa vissza ügyfélszolgálati irodánkba emailben vagy postai úton/személyesen!

Programkövetelmény alapján szervezhető szakmai képzésre, vagy egyéb (kompetenciafejlesztő, hatósági jellegű, informatikai, nyelvi stb.) képzésre szeretnék jelentkezni.

Válasszon!

A közúti közlekedési ágazatban használt gépek kezelésére jogosító képesítésre felkészítő szaktanfolyamra és gépkezelő hatósági vizsgára szeretnék jelentkezni.